Styrophobia Blog Udržitelného Mezinárodní rok prosa a proč přidat proso do vaší stravy

Mezinárodní rok prosa a proč přidat proso do vaší stravy

Categories:

Proso kváskový chléb – tak dobrý!

Oslavte proso pro vaše zdraví, farmáře a životní prostředí.

V Organizace spojených národů vyhlásila rok 2023 Mezinárodním rokem proso oslavovat a propagovat tyto úžasné odrůdy obilí.

Pokud víte o proso, je to pravděpodobně proto, že se vyhýbáte lepku. Proso, včetně čirokového prosa, se široce používá v řemeslném bezlepkovém chlebu, ale proso je dobré pro každého. Nejběžnější odrůdy prosa v USA jsou čirok a perlové proso a lze je vařit ve sladkých pokrmech místo ovsa (snídaňová kaše), ve slaných pokrmech místo rýže nebo quinoa nebo použít jako mouku do pečiva. Jsou k dostání v mnoha obchodech a obchodech se zdravou výživou.

Používání prosa má mnoho výhod, pro farmáře, půdu a v neposlední řadě pro nás, spotřebitele:

Proso je skupina malých semenných zrn domestikovaných již před 10 000 lety. Různé odrůdy prosa pocházejí z různých částí světa, zejména z východní a jižní Asie a západní a východní Afriky. Odtamtud se proso rozšířilo do dalších částí světa, částečně kvůli jeho odolnosti vůči suchu a schopnosti dobře a spolehlivě růst v chudých půdách.

Dobré pro zemědělce a dobré pro půdu

S pokračující hrozbou změny klimatu jsou proso slibnou obilovinou, která bude růst jako udržitelná potravinová základna, protože více oblastí bude sušších a méně vhodných pro jiná zrna. To znamená, že na rozdíl od rýže se proso nemusí zavlažovat. K pěstování prosa není potřeba žádná voda z podzemních vodonosných vrstev nebo řek.

Během zelená revoluce, v mnoha tradičních oblastech produkujících proso, tržní plodiny, jako je pšenice a rýže, byly pěstovány ve velkých monokulturách. Tyto plodiny vyžadují intenzivní používání zavlažování, pesticidů a hnojiv. I když to zvýšilo produkci a pomohlo nakrmit rostoucí populaci, činilo to pro velké agropodniky, ale bylo mimo dosah malých zemědělců. Navíc tato produkce potravin náročná na zdroje není udržitelná ve všech oblastech, degraduje půdu a následně vyžaduje aplikaci stále většího množství hnojiv a pesticidů.

Staňte se součástí Mezinárodního roku proso

Pěstování prosa může pomoci zemědělcům se špatnou půdou ve vodním prostředí, aby byli ziskoví. Ale bez poptávky neexistuje žádná pobídka pro zemědělce, aby vyzkoušeli novou plodinu. Pomozte tedy vytvořit tento požadavek přidáním prosa do vaší stravy. A stejně jako u vašeho finančního portfolia je klíčová diverzifikace vaší stravy. Jezte proso.

Jíst různé potraviny je nabízeno jako prospěšné pro vaše zdraví. A proso je skvělou volbou, jak se každý týden začlenit do jídla. Zrna poskytují různé vitamíny, minerály a antioxidanty a jsou bohatým zdrojem bílkovin.

Trávení: Proso je nabité vlákninou a obsahuje prebiotika, která podporují střevní mikrobiom. Proso je bez lepku a je bezpečnou volbou pro lidi s citlivostí na lepek/alergií nebo celiakií.

Prevence diabetu a zdraví srdce: Výzkum ukázal, že přidání prosa do stravy může pomoci těm, kteří mají cukrovku 2. typu, nebo těm, kteří riziko jeho rozvoje snížením hladiny cukru v krvi a zlepšením citlivosti na inzulín. Proso navíc poskytuje výhody kardiovaskulárnímu systému díky hořčíku (reguluje srdeční rytmus) a B3 a niacinu, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Další výhody zahrňte ochranu před rakovinou tlustého střeva, zlepšení nálady, lepší spánek a může pomoci při hubnutí.

Zdá se, že není nasnadě zahrnout proso jako součást zdravé výživy. Proto, vyzkoušejte millet Tento týden!